środa, 8 grudnia 2010

MAGIA LICZB

Magia Liczb

Autorka: Miłosława Krogulska

Każdy, kto zetknął się z fachowo wykonanym portretem numerologicznym, jest zaskoczony trafnością opisów, jakie oferuje ta wspaniała dziedzina ezoteryki.

Numerologia ma swoje korzenie w starożytności. Greccy magowie i filozofowie liczby uznawali za symbole, pod którymi ukrywało się prawdziwe znaczenie zjawisk i bytów. Kto poznał liczby, ten mógł przeniknąć losy świata. Jednak numerologia to nie tylko znaczenie liczb w naszych imionach, nazwiskach i datach. Aby trafnie interpretować liczby warto poznać ich znaczenie, a także skorzystać z wiedzy zawartej w zwyczajach i przesądach, które dotyczą liczb.

Jedynka to symbol centrum, Słońca, oraz jedności. Na całym świecie uznawana jest za szczęśliwą liczbę. Czary i rytuały z wykorzystaniem jednej świecy lub jednego kamienia pomagają w koncentracji na określonym zdarzeniu lub sprawie. Na Wschodzie Jedynka oznacza samotność, a więc nie jest to liczba wszystkim sprzyjająca.

Dwójka to symbol podziału świata na dwie części – niebo i ziemię, a więc ruchu i początku świata. Dwójka wskazuje na przeciwieństwa: ducha i materii, światła i ciemności, mężczyzny i kobiety. W starożytnym Rzymie Dwójka poświęcona była Plutonowi, bogowi podziemia. Z poważną wiadomością wysyłano dwóch posłanników, a ofierze składano dwa zwierzęta ofiarne. Czary i rytuały z wykorzystaniem dwóch świec, kamieni czy kwiatów zwykle mają na celu połączenie rozdzielonych osób lub elementów.

Trójka to liczba nieba. Symbolizuje ogień i siłę. Jest liczbą boską i zawiera w sobie całość: początek, środek i koniec każdej rzeczy. Jako połączenie Jedynki i Dwójki wskazuje na wypełnienie losu, dokonanie się rzeczy.
W magii wszystko, co wymaga zapalenia trzech świec czy wypowiedzenia trzy razy zaklęcia, nabiera szczególnej mocy. Nawet w codziennym życiu mawiamy „do trzech razy sztuka”, kiedy pokonujemy trudności, a w bajkach rybak ma trzy życzenia do złotej rybki.

Czwórka to liczba ziemi. Symbolizuje świat, jego stabilność i porządek, bo świat składa się z czterech żywiołów. Wszystko, co składa się z czterech części w magii uznawane jest za kompletne i stabilne oraz przynoszące powodzenie materialne. Czary, które mają za zadanie przywrócić równowagę, wykorzystują symbolikę czwórki.
Na Wschodzie liczba cztery uważana jest za liczbę śmierci, z racji podobnej wymowy tych wyrazów. Azjatom nie należy darowywać czterech przedmiotów, bo przynosi to nieszczęście, nikt nie chce mieszkać pod tak pechowym numerem. Także w europejskiej kulturze Czwórka ma swoje mroczne oblicze – jest Czterech Jeźdźców Apokalipsy. Cztery deski to dawne polskie określenie trumny.

Piątka to liczba miłości, symbol człowieka i życia. W tradycji europejskiej Pięć to liczba planety Wenus. Pięć płatków lub liści mają rośliny związane z boginiami i kobiecością, jak stare odmiany róż, bluszcz pięcioklapowy, winorośl, kwiaty jabłoni. Talizmany z pentagramem zapewniają zdrowie i stanowią magiczną ochronę. Pentagram odwrócony (ma dwa ramiona gwiazdy na górze) stanowi zaprzeczenie wszystkich pozytywnych właściwości Piątki i jest symbolem chaosu i śmierci.
Chiński amulet z pięcioma nietoperzami zapewnić ma swojemu posiadaczowi długie życie i spokojną śmierć, choć w niektórych krajach wschodu Pięć jest liczbą nicości.
Muzułmanie uważają piątkę za najszczęśliwszą liczbę z racji tego, że jest pięć filarów Islamu (wyznanie wiary, modlitwa, jałmużna, post i pielgrzymka do Mekki). Aby odegnać zły urok w krajach muzułmańskich wyciąga się prosto pięć palców, z zaklęcie „Pięć ci w oko” przeciwdziała złemu spojrzeniu.

Sześć jest symbolem harmonii, wzajemnego wpływu i rozwagi. Sześciokątna gwiazda złożona z dwóch nałożonych na siebie trójkątów równobocznych zwana jest Gwiazdą Salomona. To potężny magiczny talizman, którego budowa wyobraża połączenie świata, Boga i człowieka.
W Chinach liczba Sześć uważana jest za szczęśliwą, bo jej wymowa w języku mandaryńskim jest podobna do „przepływać” i „wygładzać”. 666 w Chinach jest bardzo szczęśliwą liczbą w biznesie, bo oznacza, że „rzeczy przychodzą łatwo”.

Siedem jest liczbą szczęścia i spełnienia, wytrwałości i porządku. Dawniej znano siedem planet (Słońce, Księżyc, Merkury, Wenus, Mars, Jowisz i Saturn), a więc siedem symbolizowało całość. Babilończycy uważali, że trzeba przejść sześć nieb, aby dostać się do siódmego, tego właściwego. „Być w siódmym niebie” to osiągnąć stan absolutnego szczęścia. W siedem dni Bóg stworzył świat i siedem dni trwa każda z faz Księżyca, na Siedem pieczęci zamknięta jest Księga Sprawiedliwych w Apokalipsie. Siedmioramienny świecznik zwany menorą jest symbolem judaizmu. Muzułmańscy pielgrzymi siedem razy obchodzą w czasie pielgrzymki święty Kamień Kaab w Mekce. W Japonii jest siedmiu bogów szczęścia, ale w Chinach siedem kojarzone jest z końcem życia i śmiercią.
Średniowieczne amulety z wizerunkach siódemki chroniły przed chorobami i zapewniać miały dostatek. Wiele poważnych rytuałów magicznych powtarzać należy siedem razy lub przez siedem kolejnych dni.

Ósemka jest symbolem bogactwa, świetności, oczyszczenia, przetrwania, ale w kulturze europejskiej też pokuty, śmierci i żałoby. Osiem kojarzy się także ze znakiem nieskończoności i dlatego talizmanem liczby osiem jest kaduceusz: dwa węże splecione wokół laski, które symbolizują równowagę i wieczny ruch niebios.
Na Wschodzie ósemka jest liczbą wyjątkową, bo jej wymowa brzmi podobnie jak „rozwój, postęp”, co wszystkim kojarzy się przede wszystkim ze słowem „bogacić się”. Wszystko, co występuje po osiem sprzyja bogaceniu się i osiąganiu sukcesów. Także numery telefonów, adresy czy rejestracje samochodów z tą liczbą uznawane są za niezwykle fartowne. Data rozpoczęcia Igrzysk Olimpijskich w Pekinie jest wyznaczona na 08.08.2008, oczywiście na godzinę ósmą wieczorem. Dzięki temu Chińczycy chcą zapewnić sukces temu wydarzeniu i wzmocnić swoją pozycję na światowym rynku. Mnóstwo wspaniałych czarów, które mają na celu przyciągnięcie pieniędzy, wykorzystuje osiem świec, ziaren czy monet.

Dziewiątka to symbol magii i tajemnicy wszechświata. Jest ostatnią liczbą pojedynczą i jako taka symbolizuje koniec i śmierć, po której w dziesiątce następuje odrodzenie.
Dziewięć miesięcy trwa ciążą, stąd dziewiątka jest liczbą kobiet, ich tajemnic i intuicji. Dawne szeptuchy powtarzały swoje zaklęcia po dziewięć razy, dziewięć razy (w więc trzy razy po trzy) rzucały najmocniejsze czary średniowieczne czarownice.
W Chinach dziewięć jest liczbą przypisaną niebu i tyle powinna mieć pięter idealna pagoda. Wymawia się ją podobnie jak „długotrwałe” lub „wino”, a więc najlepsze na wschodzie liczby to 8 i 9! Inaczej jest w Japonii. Liczba Dziewięć brzmi po japońsku podobnie jak wyraz „trwoga” i sama uważana jest za nieszczęśliwą.

Dziesiątka jest symbolem doskonałości i odrodzenia. Jest sumą czterech pierwszych liczb (1+2+3+4=10), dla pitagorejczyków była najświętszą liczbą, na którą składano przysięgi i którą rysowano jako dziesięć kropek ustawionych w kształt trójkąta. Trójkąt ten symbolizował początek i koniec każdej rzeczy i jest potężnym magicznym talizmanem.

Świat, w którym żyjemy staje się coraz mniejszy, bo coraz szybciej podróżujemy i coraz szybciej docierają do nas różne informacje. Liczba Trzynaście, bezwzględnie pechowa w kulturze europejskiej, dawniej nie uważana była za pechową w Azji. Dzisiaj przesądni Azjaci, podobnie jak reszta świata, unikają piątku trzynastego.
Z tradycji wschodniej możemy „pożyczyć” sobie liczby, które mają określone znaczenie.

Liczba 521 przez Chińczyka może być odczytana podobnie jak „kocham cię”, a 5201314 jako „kocham cię na całe życie”.

518 można odczytać jako „będzie mi się dobrze wiodło”, a 5189 „będzie mi się dobrze wiodło przez długi czas”.

Liczba 14 na Wschodzie uznawana jest za bardziej pechową, niż europejskie 13, bo kombinacja tych cyfr może być odczytana jako „wypadek”.

514 można odczytać jako „ja wkrótce umrę” i nikt nie da się dobrowolnie położyć w szpitalnym pokoju o tym numerze.

W Japonii unika się liczb 24 i 42, bo oznaczają podwójną śmierć. Numery te uważane są za pechowe w hotelach, adresach, numerach lotu samolotów, cenach towarów. 42 to najgorsza kombinacja, bo wskazuje nadchodzącą śmierć. 420 oznacza ducha zmarłej osoby. 43 także jest liczbą złowróżbną, bo oznacza „śmierć przy narodzinach”.

W Polsce mamy liczbę, która ma szczególnie znaczenie. Jest to Czterdzieści Cztery. To najbardziej tajemnicza liczba w polskiej historii. „Obrońca! Wskrzesiciel narodu, - z matki obcej; krew jego dawne bohatery, a imię jego będzie czterdzieści i cztery” napisał Adam Mickiewicz w III części „Dziadów”. Proroctwo to nadal czeka na swoje wyjaśnienie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz