JOGA I ĆWICZENIA

Uwaga!
Wszystkie materiały prezentowane w serwisie Terapie Naturalne służą jedynie celom informacyjnym. Zawarte w nich wiadomości nie mogą w żaden sposób zastąpić konsultacji z lekarzem, służyć samodiagnozie lub samoleczeniu. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące Twojego stanu zdrowia lub sposobu leczenia - skonsultuj się z lekarzem. 



5 PROSTYCH ĆWICZEŃ, KTÓRE ZMIENIĄ TWOJE CIAŁO W CIĄGU ZALEDWIE CZTERECH TYGODNI




W obecnych czasach niemal każdy jest zainteresowany tematem zdrowia i ćwiczeń fizycznych. I choć wiele osób decyduje się wybrać drogę drogich członkostw na siłowni, specjalistycznego sprzętu i magicznych suplementów, są też tacy, którzy wolą proste rozwiązania – jeść mniej, ale zdrowo i wykonywać ćwiczenia wykorzystujące wagę ciała we własnym domu. Jak myślicie, kto uzyskuje lepsze wyniki?

Zgadliście. Ogólnie rzecz biorąc, ludzie, którzy nie zapominają, że tylko oni mogą zrealizować swoje cele i którym udaje się wprowadzić zdrowsze nawyki w ich dotychczasowym życiu, bez opierania się zbytnio na zewnętrznych pomocach i trendach, to ludzie, którzy osiągają trwały postęp i prowadzą szczęśliwsze życie.
Dlatego w tym artykule chcielibyśmy zachęcić Was, żebyście przestali się martwić o to, czy powinniście zacząć wykonywać to albo inne cudowne ćwiczenie,  lub też wypróbować najnowszą superdietę o rewelacyjnych właściwościach powodujących utratę tłuszczu. Zamiast tego wszystkiego, po prostu wróćcie do podstaw – najlepsze rozwiązania największych problemów znajdują się zwykle tuż pod naszym nosem. Jeśli codziennie będziesz wykonywać te pięć ćwiczeń, zaczniesz widzieć poprawę w obwodzie talii i ogólnej budowie ciała w czasie krótszym niż miesiąc! To oczywiste, że nie osiągniesz sylwetki swoich marzeń w tak krótkim czasie (zwłaszcza jeśli masz dużo wagi do zrzucenia), ale gwarantujemy, że poczujesz, że jesteś o jeden wielki krok bliżej ku temu dotychczas nieosiągalnemu celowi.

No to ruszamy:


# 1. Deska










Deska jest jednym z najlepszych i najbardziej niedocenianych ćwiczeń w historii.To proste, statyczne ćwiczenie pomoże Ci zbudować ciało silne jak ze stali, wyrzeźbiony brzuch i silne ramiona. Oprzyj się w pozycji jak do pompki, zegnij łokcie pod kątem 90 stopni, a oprzyj się na łokciach, przedramionach i przedniej części stóp, tak by Twoje ciało tworzyło linię prostą od stóp do głowy. Następnie wytrzymaj tę pozycję tak długo, jak to tylko możliwe nie poruszając talią ani pośladkami.

# 2. Pompki


Pompki są najlepszym ćwiczeniem wykorzystującym wagę ciała, przy którym pracują dosłownie wszystkie główne mięśnie w organizmie, dzięki czemu ujędrnia się całe ciało.
Oprzyj się w pozycji jak do deski, ręce oprzyj dokładnie pod ramionami i wypchnij swoje ciało w górę utrzymując prostą linię nóg, pośladków i pleców. Obniż swoje ciało w ten sam sposób i powtarzaj.

# 3. przysiady


Przysiady pomogą rozbudować Twoje mięśnie czworogłowe, pośladki i łydki, jednocześnie wzmacniając całe ciało i sprzyjając spalaniu tkanki tłuszczowej.
Przy standardowym przysiadzie stopy powinny być rozstawione na szerokość barków lub nieco szerzej. Wyciągnij ręce przed sobą i przysiądź w tył trzymając głowę skierowaną do przodu. Upewnij się, że Twoje plecy nie robią się okrągłe. Obniżaj ciało aż twoje uda są równoległe do podłogi (jeśli to możliwe). Wracając do stania wypychaj ciało od pięt.

# 4. Prostowanie ręki i nogi w klęku podpartym


Oprzyj się w klęku podpartym, a następnie jednocześnie wyciągnij w przód jedną rękę, a w tył przeciwległą nogę. Utrzymuj rękę i nogę idealnie proste.
Wytrzymaj przez chwilę, po czym opuść je i powtórz z drugą nogą i ręką. To ćwiczenie zwiększa wytrzymałość zarówno brzucha, jak i dolnej części pleców.

# 5. Unoszenie bioder przy leżeniu na plecach


To idealne ćwiczenie do wzmacniania pośladków i ścięgien stawu skokowego, które jednocześnie czyni silniejszymi Twój brzuch, plecy i uda.
Połóż się na plecach na podłodze, ugnij kolana, a stopy oprzyj płasko na ziemi. Ułóż ramiona po bokach pod kątem 45 stopni. Ściśnij pośladki i unieś biodra w stronę sufitu. Podnieś je tak wysoko, jak to możliwe, ściskając pośladki. Powoli opuść ciało i powtórz.

Plan na cztery tygodnie

Ten program składa się z dwóch odrębnych podstawowych zestawów ćwiczeń:
Trening 1
1 minuta deski
1 minuta pompek
2 minuty przysiadów
1 minuta prostowania ręki i nogi w klęku podpartym
1 minuta unoszenia bioder przy leżeniu na plecach
1 minuta deski;
1 minuta pompek
2 minuty przysiadów
Pomiędzy ćwiczeniami odpoczywaj przez 10 sekund.
Trening 2
3 minuty deski
3 minuty prostowania ręki i nogi w klęku podpartym
3 minuty unoszenia bioder przy leżeniu na plecach
1 minuta pompek;
Pomiędzy ćwiczeniami odpoczywaj przez 15 sekund.
Wykonuj ćwiczenie 6 razy w tygodniu, a siódmego dnia odpoczywaj.

TYDZIEŃ 1
Dzień 1 – Trening 1
Dzień 2 – Trening 2
Dzień 3 – Trening 1
Dzień 4 – Trening 2
Dzień 5 – Trening 1
Dzień 6 – Trening 2
Dzień 7 – Odpoczynek
TYDZIEŃ 2
Dzień 1 – Trening 2
Dzień 2 – Trening 1
Dzień 3 – Trening 2
Dzień 4 – Trening 1
Dzień 5 – Trening 2
Dzień 6 – Trening 1
Dzień 7 – Odpoczynek
Po ukończeniu drugiego tygodnia wróć do pierwszego.
Kiedy wykonasz cały program, będziesz bardzo pozytywnie zaskoczony wynikami. Twoje ciało będzie silniejsze i twardsze, będziesz czuć się lepiej, a Twoje zdrowie ulegnie znacznej poprawie (oczywiście, tak długo, jak treningom będą towarzyszyć zdrowe posiłki oraz będziesz pić dużo wody).

Spróbuj i przekonaj się!

Źródło: fitnessandpower.com
                                                                          
                                                                     
-----------------------------------------------------------------------------------

-----------------------------------------------------------------------------------

Kilka słów o jodze:

Słowo yoga wywodzi się z sanskryckiego rdzenia yuj, który oznacza wiązać, łączyć, przywiązywać, kierować i skupiać na czymś uwagę.
Joga jest sztuką doprowadzenia chaotycznego i rozbieganego umysłu do stanu spójności i refleksji.
Joga jest ponadczasową, praktyczną nauką, rozwijającą się przez tysiąclecia i zajmująca się fizycznym, moralnym, psychicznym oraz duchowym zdrowiem człowieka jako całości.
Jesteśmy tak starzy jak stary jest nasz kręgosłup!
Zacznij ćwiczyć jogę bo dzięki temu zatroszczysz się o kręgosłup w którym przechowywana jest cała nasza energia ciała.
cytat z książki
„Światło Jogi”
B.K.S. Iyengar

Co daje praktyka jogi?

  • uelastycznia i wzmacnia ciało,
  • równomiernie je rozciąga,
  • daje siłę, energię, witalność,
  • zwalcza problemy żołądkowe, wzdęcia, zaparcia,
  • uczy optymalnego wykorzystania jedzenia,
  • poprawia sylwetkę, symetrie ciała,
  • pomaga w problemach z kręgosłupem,
  • uspokaja i relaksuje,
  • pomaga pokonać depresje, nałogi, negatywne myślenie,
  • poprawia koncentrację,
  • doprowadza do harmonii ciała, umysłu i duszy,
  • uczy poprawnego oddychania,
  • reguluje krążenie i uspokaja układ nerwowy.

Ewa Lanzer-Freindorf

Dyplomowany nauczyciel jogi (stopień introductory II)
Joga jest sztuką i filozofią życia, starożytną nauką o tym jak żyć w pełni zdrowia, harmonii i wewnętrznej wolności. Swój rodowód ma w Indiach a badania archeologiczne wykazują ślady jej istnienia już ok. 2000 r. p.n.e. Chociaż wywodzi się z kultury indyjskiej jest nauką jak najbardziej uniwersalną, gdyż dotyczy człowieka jako istoty ludzkiej i wskazuje mu drogę do osiągnięcia pełni człowieczeństwa. Jest ona całkowicie areligijna. Uprawiają ją coraz większe rzesze praktyków wszystkich wyznań gdyż pozwala im to pogłębiać życie religijne.
Hatha joga („ha” - Słońce, „tha” - Księżyc) jako narzędzi do osiągnięcia harmonii używa ciała, oddechu i skupienia w oparciu o kodeks etyczny bardzo zbliżony do dziesięciu przykazań chrześcijańskich. Wykonuje się tutaj szereg pozycji zwanych asanami oraz techniki oddechowe mające na celu oczyszczenie ciała oraz umysłu z napięć i zanieczyszczeń, jak też wzmocnienie ich, aby były sprawnymi narzędziami w harmonijnym, codziennym życiu. Właściwa postawa ciała, prawidłowy, pełny oddech pozwalają uciszyć niespokojny umysł i skierować jego energię na twórcze ścieżki. Dzięki zasobom dobrej energii, umiejętności koncentracji i współodczuwania jogin staje się lepszym człowiekiem - pracownikiem, członkiem rodziny i społeczeństwa, dostrzegając swoje połączenie z naturą i służąc pomocą wszystkim potrzebującym. Rozpoczyna się najwspanialsza z podróży - podróż do wewnątrz, do Źródła Istnienia.
Metoda B.K.S. Iyengara główny nacisk kładzie na praktykę asan. Ten ciągle żyjący ponad 90-letni mistrz jogi, ojciec 6-orga dzieci, dostosował starożytny system jogi do potrzeb dzisiejszego człowieka. Dzięki niemu dziś jogę może ćwiczyć każdy – niezależnie od stanu zdrowia i wieku. Dzięki zastosowaniu wielu pomocy nawet trudne pozycje jogiczne mogą być wykonywane przez osoby nie w pełni sprawne. Specjalną troską objęte są kobiety podczas menstruacji oraz ciąży, osoby z ograniczeniami ruchowymi i problemami zdrowotnymi. Dzięki temu wszyscy oni mogą korzystać z dobrodziejstw jogi. Dużą wagę przywiązuje się do nauki sztuki relaksu.
Joga to nie tylko zdrowy kręgosłup i sprawne hormony, niekoniecznie zgrabny brzuszek ale przede wszystkim w PEŁNI ZDROWY, czyli SZCZĘŚLIWY i WOLNY CZŁOWIEK.


Dariusz Bobowski

Dyplomowany nauczyciel jogi (stopień introductory II), z zamiłowania badacz ludzkiej natury, jogin, astrolog i miłośnik przyrody, pomysłodawca wprowadzenia w Szkole Jogi na Dębnikach praktyki asan zgodnie z kalendarzem księżycowym

Czy joga odchudza?

Prawidłowa praktyka asan (pozycji jogicznych) przywraca równowagę w ciele oraz redukuje poziom napięcia układu nerwowego, który jest często przyczyną objadania się. Na poziomie fizjologicznym równowaga ta objawia się zbilansowaniem potrzeb organizmu i ilości spożywanych kalorii. Dzieje się tak za sprawą dobroczynnego wpływu asan na organy wewnętrzne. Regularna praktyka poprawia bowiem trawienie i gospodarkę hormonalną. Na pierwsze efekty nie trzeba będzie długo czekać. Na początku poprawi się samopoczucie. Pod wpływem wysiłku fizycznego w mózgu na pewien czas uwalniają się endorfiny nazywane hormonami szczęścia. Kiedy jesteśmy zadowoleni, nie ma już potrzeby sięgać po coś słodkiego, co poprawiłoby nam nastrój. Następnie poprawia się funkcjonowanie przewodu pokarmowego: trawienie, przyswajanie, wydalanie. Dzięki temu z jednej strony nie musimy jeść już tak dużo, żeby pokryć zapotrzebowanie organizmu na składniki odżywcze, z drugiej zaś zaczynamy czuć lekkość i doceniać ten stan. W dalszej kolejności reguluje się gospodarka hormonalna, w tym wydzielanie kortyzolu – co ogólnie zmniejsza napięcie w wegetatywnym układzie nerwowym oraz reakcję organizmu na glukozę we krwi. To generalnie wywołuje obniżenie łaknienia. Praktykowanie asan (pozycji jogi) jako, że są to także ćwiczenia fizyczne, buduje masę mięśniową, co powoduje zwiększenie tzw. bazowej przemiany materii, ale również usprawnia ciało, dzięki czemu do zwykłych codziennych czynności zaczynamy angażować te części ciała, które do tej pory pozostawały bierne, gdyż były słabe albo sztywne. Generalnie ruch zaczyna nam sprawiać coraz więcej przyjemności.